Trendy

Trend dnešní doby – inteligentní tkaniny

Tentokrát se podíváme na trend, který se šířeji rozvíjí v Americe v textilní společnosti Nextiles. Společnost kombinuje tradiční šicí techniky s deskami plošných spojů a vytváří chytrou látku, která umožňuje biomechanické a biometrické snímání pro měření a posouzení výkonu. V současné době firma Nextiles přesunula svůj výzkum do výrobního měřítka.

Chytrá tkanina vzniká vetkáním nití se senzory do látky a kdy tyto senzory jsou schopny okamžitě zachytit veškerý biometrický a biomechanický pohyb osoby, která látku nosí, prostě vše, co souvisí s pohybem a fyziologickými měřeními.

Data jsou shromažďována prostřednictvím sítě Bluetooth do aplikace SDK (Software Development Kit)  v reálném čase a mohou být okamžitě sledována a analyzována v aplikaci nebo v cloudu.

Image
kod maly

Jak pracuje chytrá látka?

Textilie společnosti Nextiles se z velké části skládají ze dvou hlavních komponent: látky s vetkanou senzorickou nití, tedy e-textilu a připojeného centrálního modulu. Vodivou nití vpletený senzor odpovídá desce plošných spojů, nitě jsou polyesteru, mědi, nerezové oceli, stříbra, chromu a směsi příze z nerezové oceli. Vetkávaný vzor kopíruje návrh DPS, pouze vodivé dráhy nahrazují senzorické nitě.

 

Image
nitě

Tkaním nití do DPS vzorů vytváří firma Nextiles piezorezistivní senzory, které změří elektrický odpor v závislosti na mechanickém namáhání, které je na textilii se senzory vyvíjeno. Měření tedy probíhá kdykoliv dojde k ohybu, pnutí nebo jiné deformaci textilie se senzory. Míra deformace změní elektrický odpor, ten je změřen modulem, který data přenese do aplikace pro další zpracování. Modul je jedinou nevetkanou součástí setu, a je odnímatelně přišitý k senzorům pro pohodlné odstranění před praním.

Společnost Nextiles

Nextiles z New Yorku byla založená v roce 2018.  Inovativní společnost zabývající se vědou o materiálech, spojuje flexibilní elektroniku s textilním zbožím a vytváří platformu pro analýzu dat, která měří lidský výkon. Společnost kombinuje patentovanou technologii šití na bázi tkanin s poznatky o datech pro kvantifikaci výkonnostních sil, rozsahu pohybu a mikro pohybů.

Firma Nextiles je nejen pro atletický průmysl schopna poskytovat analýzu výkonu v reálném čase snímáním pohybu z kompresního oblečení.

S podporou  společností National Science Foundation, Air Force, Drive by DraftKings, MSG Sports a NBA, je Nextiles připraven zpřehlednit lidskou výkonnost pro další sporty i průmyslová odvětví.

Image
Nextiles rukáv

 

Další možnosti využití e-látek

Studie podporovaná NSF (U.S. National Science Foundation) a Air Force umožnila Nextiles si uvědomit, že i malé napětí z kůže lze zachytit s přesným rozlišením prostřednictvím vysoce vodivých tkaninových materiálů. Napětí na kůži sledované přes e-tkaninu (označované jako senzory EXG) umožňují nové možnosti využití pro studia EKG (srdce),  EMG (svalů), EEG (mozku) a EOG (oka). Aplikace zahrnují fyzickou únavu a kognitivní zátěž, měření, stejně jako pohodlné a dlouhodobé sledování výkonu.

Průkopníci nových obvodů v současné době vyrábí kompresní návlek pro koleno a paži a senzorové ponožky. Zatímco vytvořené chytré sportovní oblečení považují za svůj první projekt, již nyní realizují další výzkum pro široké technologické využití v automobilovém průmyslu, armádě a zdravotnictví.

 

Zdroj: www.nextiles.tech

Care to know more on the subject?
Connect with our specialists
Michaela Krňáková
marketing Gatema PCB