Trendy

Na výrobním týmu DPS záleží především

Ve výrobě prototypových desek plošných spojů patří Gatema PCB mezi nejlepší v Evropě. K prvotřídní kvalitě přidáváme spolehlivost a rychlost výroby a mimořádně vstřícný přístup. Aby to tak mohlo být, je nezbytné, abychom disponovali zapáleným a spolehlivým výrobním týmem. A ten Gatema PCB má zcela jistě.

Bez technické přípravy výroby by to určitě nešlo

Nástupem bezolovnatých technologií pro výrobu DPS došlo nejen ke změně typů pájecích slitin, ale  také byly vyvinuty základní materiály, které svými vlastnostmi lépe odolávají vyššímu teplotnímu zatížení a několika teplotním cyklům při zpracování a během montáže. Lépe se přizpůsobují finálním aplikacím (jako jsou mobilní aplikace, automobilový průmysl, letectví, lékařství, LED aplikace).

Při nevhodně zvoleném základní materiálu dochází k ovlivnění následného zpracování DPS při montáži, které se nejčastěji projeví až při procesu pájení.

Obvykle může jít o:

·         kroucení a prohnutí DPS v reflow peci,

·         deformace při pájení na vlně,

·         delaminaci vnitřních vrstev,

·         praskání prokovených otvorů,

Z tohoto důvodu je nesporně důležitá práce kolegů z technické přípravy výroby, kteří revidují data před zahájením realizace s ohledem na vyrobitelnost a technické postupy včetně materiálových požadavků.

Proto by měl konstruktér přesně specifikovat základní materiál s ohledem na skladbu a součástky použité na DPS.

Stupeň vytvrzení laminátu pomocí měření skelného přechodu Tg (Glass Transition Temperature), to je teplotní stupeň, při kterém substrát DPS přechází ze skelného tuhého stavu do změkčeného, deformovatelného stavu, byl  pro technologii olovnatého pájení u materiálu FR4 Tg 135 °C.

Ovšem pro technologii bezolovnatého pájení  jsou navrženy epoxidové systémy, které mají stupeň s Tg vyšší 150 °C a Tg 175 °C. A základní materiál je tak High Tg FR4.

V objednávkách DPS bývá často v kolonce materiál uvedeno pouze označení FR4, a tak přichází nezbytná práce techniků přípravy výroby, kteří musí s ohledem na výslednou aplikaci navrhnout vhodný základní materiál. Gatema PCB disponuje týmem 10 techniků přípravy výroby, kteří jsou odpovědní za vyrobitelnost, vhodnost postupu výroby a kompletnost podkladů, které odcházejí do výroby. Díky své početnosti, a tak i  možné zastupitelnosti týmu nehrozí omezování či pozastavení výroby.

Mimo jiné, pro dokonalou a rychlou výrobu jsou nezbytná správně zadaná data už od zákazníka. Jak připravit data, aby se výroba nikde nezasekla radí článek vedoucího výroby DPS Radima Vítka.

Image
kontrola jakosti

 

Na kvalitu DPS Gatemy PCB se můžete díky kontrolnímu týmu spolehnout

Úzce kooperující tým s oddělením technické přípravy výroby je také oddělení kontroly. Kontrola totiž začíná už při poptávce. Kontroluje se vhodná vyrobitelnost DPS. Následně se při výrobě provádí další optická kontrola, kdy se porovnávají na desce data, která poslal zákazník, s tím, co je vyrobené. Zároveň se kontroluje kvalita zpracování, jako je leptání, vrtání nebo nakovení.  

A v druhé fázi výroby dochází k elektrické kontrole, při níž se kontroluje funkčnost desky. Kontroluje se přístrojích na bázi rentgenu, které odhalí i sebedrobnější detaily zpracování. Nestejnoměrné, nižší nebo naopak vyšší nakovení v otvorech i na povrchu má za následek chybnou nebo nulovou funkčnost.

Image
rentgenová kontrola


Může se to zdát zbytečné, ale v závěru přichází třetí – výstupní kontrola, při níž se znovu porovnají objednávaná data s vyrobenými DPS, kontrolují se rozměry a pokud je vše v pořádku, pak se vytaví certifikát kvality a případně další protokoly, které vyžaduje objednatel.
Bez těchto kontrol není možné výrobu posunout, nebo DPS dodat zákazníkovi. O kontrolu se Gatemě PCB stará jedenáctičlenný tým kontrolorů kvality, jejichž práce je zcela nezbytná pro budování dobrého jména společnosti Gatemy PCB.

Za Gatemou PCB stojí lidé

Jen tak jsme totiž schopní ručit kvalitu a stát si za svou prací. Spolehlivá a rychlá výroba DPS je především o fungujícím týmu, který má svou práci rád a dělá ji srdcem. Je to o lidech, na něž je spoleh, a kteří se vzájemně zastoupí, pokud je někdo indisponovaný.

Výroba probíhá ve vlastní výrobní hale, kterou si můžete projít on-line.

Přestože se tentokrát představily pouze dva týmy, je už možné vidět, že Gatema PCB je početná, má pevné základy, a i když sídlí v nevelkém moravském městě Boskovice, dělá dobré věci skvěle už od roku 1992.

Tento rok totiž oslavíme 30 let fungování Gatemy PCB.

Image
claim
Care to know more on the subject?
Connect with our specialists