Interview

IPC Class 3 je dnes nadstandard, ale brzy bude nutnost

Elektronika – to je obor, který provází Jiřího Dostála skutečně celým životem. Už jako malý kluk chodil do vývojového centra Tesly, kde koukal otci pod ruce při výrobě radarů. Elektroniku samozřejmě vystudoval a od roku 2000 pracuje ve společnosti RealTime Technologies, kde má dnes v pozici technického ředitele na starost nejen řízení výroby, ale zároveň je také jedním z hlavních školitelů společnosti pro oblast IPC certifikací. To v praxi znamená jeden až dva workshopy a semináře každý týden a více než pět stovek proškolených specialistů v oblasti pěti IPC standardů. Má certifikát Master IPC Trainer pro oblasti IPC-A-610 (celosvětově nejpoužívanější standard pro montáž elektronických sestav), IPC 7711/21 (která se týká oprav, remodeláží a modifikací zákaznických sestav), Master Instructor MIT pro oblasti IPC-A-600 (pro kritéria neosazených desek plošných spojů) a WHMA-620 (pro montážní činnosti spojené se sestavami kabelů a svazků). Status MIT pak zaručuje, že může školit další specialisty a trenéry.

Než se dostaneme k samotným IPC standardům, zeptám se vás jako velkého znalce elektroniky, jakým směrem se vyvíjí elektronika. Co jsou dnes její hlavní trendy?

Všechno se neustále zmenšuje. Vzdálenosti mezi komponenty i samotné komponenty. Všechno je mnohem více zhuštěné. Stále víceméně platí Moorův zákon z roku 1965 o exponenciálním růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice, který říká, že každých osmnáct měsíců se zdvojnásobí počet tranzistorů v čipu. To se stále děje. V tuhle chvíli máte na nejnovějších procesorech nějaké 2 miliardy a 600 milionů tranzistorů, což je nepředstavitelné v komponentu, který má 3x3 nebo 4x4 centimetry. Ale jedna věc je, že všechno můžeme neustále zmenšovat, ale na druhé straně je tu klasická fyzika. Proudové zátěže, proudová přenositelnost – to jsou zákony, které neobejdete. Nominální průřez vodiče pro dané napětí je pořád stejný.

Jak se trend zmenšování projevuje v oblasti výroby desek plošných spojů?

I tady se samozřejmě projevuje snaha miniaturizovat. S tím jde ruku v ruce také požadavek na složitost jednotlivých komponent – rostou požadavky na kvalitu, dielektrickou pevnost a další parametry. Podívejme se například na svět automotive. Před třiceti lety byly jediné diody v alternátoru. V dnešní době je auto z poloviny nebo ze tří čtvrtin z elektronických částí. Auta jsou vám schopná hlídat pruhy na silnici, vzdálenost, rychlost, pomáhají vám dobrzďovat. Ve vozech je infotainment, což je vlastně počítač. Auto je napojené do sítě, je schopné si samo zavolat o pomoc v případě nehody. To všechno řeší elektronické systémy. Vývoj jde neskutečně dopředu. Přitom velikost auta zůstává stále stejná, nicméně elektroniky s každým rokem neustále přibývá.

Jak s tímto vývojem souvisí IPC třídy?

Obecně platí, že požadavek na elektroniku a výrobu základních desek plošných spojů je mandatorní z hlediska následné kvality celého výrobku. IPC standard nám tyhle výrobky rozděluje do tří tříd. Přičemž ta nejkritičtější, nejstálejší a s největšími požadavky na funkčnost je třída 3. Ta vám zajišťuje kritickou důležitost, kdy jakékoli odstavení zařízení není tolerováno. Do třídy tři zařazujeme všechna zařízení, která svojí nefunkčností či částečnou nefunkčností mohou jakkoli ohrozit lidský život.

Image
pcb coating

Pro jaké obory se typicky hodí?

Pro již zmíněný automotive. Ten v ní jede prakticky celý. Ale samozřejmě i další obory, letecký průmysl, armáda, kosmonautika, drážní průmysl, farmacii. Tyhle obory už dnes víceméně pracují kompletně s požadavky IPC Class 3 garantujícími nejvyšší dosažitelnou kvalitu.

Jde dnes o nadstandard, nebo k němu budou muset sáhnout všechny společnosti vyrábějící desky plošných spojů?

V tuhle chvíli je to stále nadstandard. IPC Class 3 znamená, že jste schopni v rámci celého procesu výroby garantovat prvotřídní kvalitu a že jste ochotni ji deklarovat v každém momentu. Což nedokáže zdaleka každá společnost. Nicméně celý obor míří k vyšší kvalitě a do budoucna bude čím dál těžší oslovovat zákazníky, pokud nedokážete vyrábět desky splňující tento standard.

Kolik certifikačních společností na českém území působí?

Dnes dvě. Oproti druhé společnosti  dnes dokážeme nabídnout více typů školení a větší počet certifikací. Do budoucna bychom navíc rádi rozšířili certikace o dokumenty rodiny 2220 – designovou dokumentaci.

Care to know more on the subject?
Connect with our specialists
Jiří Dostál
Technical Manager