Interview

Na čem kulhá česká ekonomika? Prostě nejsou lidi

Blíží se doba, kdy se výroba desek plošných spojů začne vracet zpátky do Evropy? Jakou roli v tom může sehrát automatizace? Proč na českém trhu chybí ‚mozky‘? A jak je najít? Jak těžké je sedlat tříhlavého firemního koně – Gatemu – která zároveň řeší výrobu desek plošných spojů, vývoj a implementaci informačních systémů a mezinárodní startupový projekt v oblasti telemedicíny? I o tom jsme se bavili se Stanislavem Sýkorou, bývalým generálním ředitelem Asseco Solutions a poslední čtyři roky výkonným ředitelem a předsedou jednatelů Gatemy. A zároveň zkušeným koučem a mentorem.

Uplynul půldruhý rok od oznámení přechodu Gatemy na holding. Jak změna struktury naplnila vaše očekávání? Co přinesla firmě?

Přechod na holding je sám o sobě náročná operace, nadto jsme se ocitli přímo uprostřed pandemie, proto nás poslední dva roky stály hodně sil. Ale bylo to správné rozhodnutí. Gatema byla dřív jedna akciová společnost, která v sobě měla schované tři firmy, ale svou povahou byla každá úplně rozdílná. První se soustředila na výrobu plošných spojů, druhá na prodej a implementaci informačních systémů a třetí vyvíjela produkt, který přenáší proces operačních sálů pro výuku a pro lékaře. To jsou tři naprosto rozdílné typy podnikání.

Ano, ale po léta tak Gatema fungovala, a minimálně podle rychlosti růstu se dá říct, že poměrně úspěšně, tak proč ta změna?

Samozřejmě jsme mohli dál pokračovat v rámci jediného právního subjektu, ale my jsme chtěli vše externě i interně zpřehlednit. Dnes má každá společnost svoji právní entitu, svůj ekonomiku, management i marketing. Když to přirovnám k počítačovým rozhraním, máme dnes takový „hub“, do kterého se dá firma jednoduše připojit a jednoduše odpojit, aniž by se musel pokaždé reinstalovat a aktualizovat celý systém.

Poslední dva roky byly pro vás skutečně turbulentní. Otevřeli jste vlastní zastoupení v Rakousku, kde vznikla Katema Tec a krátce před startem pandemie jste akvírovali německý Kubatronik. Jak těžké je pro Čechy ‚koupit‘ zavedenou německou firmu s více než čtyřicetiletou historií?

Nebylo to jednoduché, což jsme si uvědomovali. I proto jsme k obchodu i sladění všech procesů přizvali i externí poradce a externí firmy. Ale výsledky stojí za to. Ekonomicky, personálně i zkušenostně jsme jinde než před tím. Kubatronik je úspěšná firma především proto, že tam pracují kvalitní lidé a mají velmi dobré vedení. Svým zaměřením máme k sobě blízko, protože oba se zaměřujeme na prototypovou výrobu desek plošných spojů. Kubatronik dělá vysoce sofistikované desky na světové úrovni, mnohdy až na hranici současných možností, my ne tak extrémně složité, ale zato mimořádně rychle a flexibilně. Vzájemně se perfektně doplňujeme.

Jak moc celé slaďování Gatemy PCB a Kubatroniku ovlivnil covid?

Přišel v nevhodnou chvíli. Měli jsme v plánu se mnohem častěji potkávat, ale najednou nebylo možné jenom tak sednout do auta a strávit pár dní v Německu nebo u nás v Boskovicích. Ale obě strany udělaly maximum možného, aby všechno fungovalo. Je pravda, že už jsme chtěli mít společný informační sytém, ale nasadíme ho až letos. Na druhou stranu už jsme byli společně schopni řešit jiné překážky, které se před námi objevily. Jako je například vzájemná pomoc se surovinami nebo s konkrétními zakázkami.

Když jsme pro PCB Master dělali rozhovory s představiteli Kubatroniku nebo panem Kaderem, který vede Katema Tec v Rakousku, všichni zmiňovali, že je hodně náročné držet výrobu desek plošných spojů v Evropě. Ale že covid paradoxně této situaci trochu nahrál. Jak to vidíte vy?

Strašně těžká otázka. Pochopitelně všichni víme, jak to je s východními výrobci, kteří svojí nízkou cenu práce Evropě zatápí. Zatápí i nám. To je prostě realita. Ale na druhou stranu nás to nutí být ještě lepší, kvalitnější, rychlejší a tak dále. Možná se dopustím spekulace, která se nemusí někomu líbit, ale v zásadě celá situace spojená s covidem ukázala, že globalizace má svá rizika a tlak na nejlevnější cenu práce a nejlevnější suroviny není samospasitelný. Ukázalo se, že určitá soběstačnost regionů je potřeba, že se nedá sázet jen na to, že všechno koupíme v Číně. Musíme do budoucna uvažovat o tom, že se něco také musí vyrábět v Evropě. Diverzifikace je potřeba, riziko orientace na téměř monopolní dodavatele se ukázalo v plné nahotě. Naštěstí si to začínají uvědomovat firmy a snad i vlády.

Umožní automatizace a tlak na udržitelnost a ekologii návrat výroby zpátky do Evropy?

Automatizace ano, vždyť už dnes jasně vidíme, na čem kulhá česká ekonomika. Prostě nejsou lidi. Ať už je to výroba, řemeslo, medicína nebo IT. Tak to prostě je a robotizace je jednou z cest. Nemůžeme konkurovat levnou pracovní silou, ale vyšším know how. Do budoucna nedává smysl si kupovat jenom ruce, ale především hlavy. A ruce se dají dobře automatizovat. S udržitelností a ekologií je to složitější. Důraz na tuto oblast musí být v souladu po celém světě, resp. ve všech rozvinutých ekonomikách rovnoměrný. Pokud to tak nebude a EU bude ve svém důrazu na udržitelnost osamocena, tak to naopak oslabí naši schopnost konkurence.

Vraťme se ke Gatemě. Vy jste sice řekl, že ty tři firmy nemají nic moc společného, ale přesto jednou ze zásadních výhod vaší společnosti zůstává, že Gatema IT navrhuje výrobní informační systém pro Gatema PCB. Stále platí, že jste sami sobě prvním zákazníkem?

Ano. Historicky je právě v tomto naše velká síla, že máme pod jednou střechou firmu, která se podílí na vývoji Heliosu a implementuje tento informační systém pro naše plošné spoje. Jsme schopní si leccos udělat na míru, hned vyzkoušet a hned upravit. Sami sobě jsme vynikající referencí, protože naše výroba PCB jede na špičkové úrovni v evropském měřítku.

Jak se vůbec daří jednotlivým firmám v rámci holdingu Gatema? Co je nového v oblasti informačních systémů, které jsou primárním tématem společnosti Gatema IT?

V minulých letech jsme šli cestou několika akvizic. Ne, že bychom nakoupili přímo firmy, ale pořizovali jsme softwarová řešení. Přebírali jsme autorská práva některých softwarů v oblasti výroby a výrobního systému MES. Získávali jsme některé zákazníky od jiných partnerů, kteří je nezvládali dobře obsluhovat. Řadou akvizic tohoto typu Gatema IT poslední dva až tři roky hodně vyrostla. Na leden navíc chystáme jednu větší akvizici společnosti na Slovensku. Už nejsme menší firma, ale spíš střední nebo větší.

Co Gatema PCB?

Máme v rukách čerstvý průzkum, podle kterého bychom měli být dnes největším výrobcem plošných desek v České republice. V tom nám pomohly investice do našich strojů a větší efektivita, stejně jako akvizice Kubatroniku nebo založení rakouské pobočky. Naše ambice jsou dlouhodobě patřit mezi významné hráče v celé Evropě. Společně s Gatema IT jsou to dva hodně stabilizované oborové streamy, které se dlouhodobě rozvíjejí a mají za sebou v zásadě desítky let existence.

Jak si stojí Gatema Medical?

Gatema Medical je vlastně pořád start-upová záležitost. Je to vzrušující jízda, tak trochu průzkum bojem. V covidu jsme byli nuceni udělat nějaké radikální změny, restartovali jsme obchod, trochu pozměnili směr. Stále je to perspektivní produkt a mimořádně perspektivní obor.

Když jsme tu před rokem vedli bilanční rozhovor s panem Vlkem, říkal mi, že by rok 2021 měl být pro Gatemu konsolidační. Že je změn tolik, že si musí takzvaně sednout a dobře je vysvětlit lidem.

S tím můžu jenom souhlasit, to pořád platí. I tu akvizici IT na Slovensku máme rozjednanou dlouhou dobu, ale nechtěli jsme ji udělat hekticky a společně s mnoha dalšími změnami. Následující rok nebo dva chceme víc dbát na přirozený, organický růst. Neříkám, že kdyby se objevila mimořádná příležitost, která by nás posunula dál, že bychom jí nevyužili, ale v tuto chvíli takový záměr nemáme.

Nenarazíte při snaze o organický růstu na limit toho, právě v tom „že dobří lidé nejsou k mání“?

Teď se podělím o čerstvou zkušenost. Přichází k nám na HR velmi zkušená personalistka z mnohem větší mezinárodní firmy. Pro nás to je známka toho, že jsme respektovaný zaměstnavatel, který toho nenabízí málo. Ať už jde o platové podmínky, osobní přístup nebo třeba stáže v Německu. Sice nejsme korporace, nenabízíme neomezený kariérní postup, ale jsou tu podmínky pro opravdu dobrou práci.

Care to know more on the subject?
Connect with our specialists